TRADYCJE ŚWIĄTECZNE W ŻYCIU DZIECKA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Karolina Reszka   
sobota, 24 listopada 2012 19:43

TRADYCJE ŚWIĄTECZNE W ŻYCIU DZIECKA

         Grudzień nieodparcie kojarzy się z Bożym Narodzeniem, a więc z powszechnymi porządkami i radosnymi przygotowaniami do strojenia choinki, przygotowywania prezentów i czekania na pierwszą gwiazdkę.

Jest to dobry czas do nauczenia dziecka wykonywania różnych czynności i doskonalenia już posiadanych, ale też do nawiązania z nim bliższego kontaktu emocjonalnego poprzez wspólną pracę.

           Zaczynamy od sprzątania. Jest wiele czynności porządkowych na tyle prostych, że może je wykonać dziecko w wieku przedszkolnym (rodzaj tych czynności zależy od jego wieku i możliwości). Są to takie czynności, jak:

♥ zmiana bielizny pościelowej: jaśki i poduszki,

♥ mycie i wycieranie przedmiotów nietłukących się, ale próbowanie również z rzeczami szklanymi,

♥ pomoc w segregowaniu prania, przy okazji utrwalanie kolorów, wkładanie bielizny do pralki, a potem wyjmowanie jej,

♥ ścieranie kurzu,

♥ podlewanie roślin, mycie listków,

♥ porządkowanie półek ze swoimi książkami i zabawkami: odkurzanie ich, układanie,

♥ segregowanie śmieci (makulatura, butelki, pojemniki plastykowe),

♥ zamiatanie podłóg,

♥ porządkowanie podwórka: zamiatanie, odgarnianie śniegu,

♥ towarzyszenie i udzielanie drobnej pomocy przy wszystkich czynnościach porządkowych i kulinarnych,

♥ udział w planowaniu menu, np.: co zrobimy na deser,

♥ udział w planowaniu zakupów, np.: jakie kupimy owoce,

♥ pomoc w przygotowaniu upominków dla bliskich; zachęcenia dziecka do wykonania ich własnoręcznie.

Prośmy dziecko o pomoc. Jest to doskonały sposób na pokazanie dziecku jak bardzo jest ważne i potrzebne nam.

         Nie bójmy się powierzać dziecku zadań, które mogą spowodować zniszczenie czegoś. Nauce zawsze towarzyszą straty. Niewątpliwie jednak pożytek, płynący z przyswojenia przez dziecko nowych umiejętności, danie mu radości działania i możliwości wspólnej pracy jest wartością, której nie da się przeliczyć na pieniądze.          

         W trakcie wykonywanych czynności dobrze jest z dzieckiem rozmawiać, krótko informować o kolejności wykonywanych działań, wyjaśniać zjawiska, np.: dotyczące rozwoju roślin, mówić o konsekwencjach np.: stłuczenia szyby, ostrożności przy pracy. Dzięki temu utrwalamy wiadomości wcześniej zdobyte przez dziecko. Warto podzielać jego radość ze wspólnej pracy i bycia razem. Chwalić, nie tyle za jakość pracy, bo ta może nie być zbyt doskonała, co za chęć pomagania, cierpliwość, własną inicjatywę itd.

           Kiedy porządki zostały zakończone, możemy zacząć przygotowania związane bezpośrednio ze świętami.

☺ Będą to zakupy, a dzięki nim: uczenie znajomości pieniędzy, planowanie wydatków, sprawdzanie czy wystarczy nam pieniędzy, bogacenie słownictwa przez nazywanie rzeczy znajdujących się w sklepie i in.

☺ Przygotowanie z dostępnych materiałów ozdób na choinkę. Dziecko ma wówczas okazję do usprawniania palców poprzez wycinanie, klejenie, wiązanie, malowanie, wydrapywanie, rysowanie i in. Może utrwalać nazwy barw. Dowiadywać się o bogatej tradycji ludowej.

☺ Wspólne wypieki. To dzieci bardzo lubią, a przy okazji mogą wiele się nauczyć. Pozwólmy im wszystkiego dotknąć: mąki, cukru, rozbitych jajek, margaryny czy oleju; powąchać, również posmakować. Ale też połączyć składniki, mieszać, ugniatać ciasto, wałkować, smarować foremki, wylewać do nich ciasto, wycinać pierniki itd. Jest to też okazja do uczenia dzieci ostrożności w obchodzeniu się z rzeczami delikatnymi, takimi jak jajko oraz gorącymi: piec, rozgrzane w piecu foremki z ciastem.

           Zachęcajmy dzieci do strojenia stołu świątecznego, nakrywania do posiłków i przygotowywania ich. I pamiętajmy o chwaleniu i okazywaniu zadowolenia z ich pomocy. Podkreślajmy ich ważność i niemożność obejścia się bez nich.

           Przygotowania do świąt można uzupełnić robieniem zdjęć. Utrwalamy na kliszy pracę naszych dzieci, ale także wspólne działanie. Zdjęcia można wykorzystać do uaktywniania syna czy córki, pokazując jak wiele czynności potrafi już wykonać.

 

Z najlepszymi życzeniami świątecznymi Elżbieta Pajączkowska