Warsztaty z psychologiem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marta Ladra   
poniedziałek, 27 marca 2017 17:31

 

 

thumbnail DSCN1500

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                              Od grudnia 2016 w klasie gimnazjalnej i PDP organizowane są warsztaty psychologiem. Zajęcia odbywają się w każdy piątek dzięki uprzejmości i wsparciu wychowawcy klasy PDP- pani Elżbiecie Karczyńskiej. Tematyka zajęć dotyczą szeroko pojętego bezpieczeństwa, a tematy poszczególnych spotkań były inspirowane m.in. materiałami edukacyjnymi dostępnymi na stronie internetowej Fundacji Dajemy dzieciom siłę oraz książkami wydawanymi przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne autorstwa Elżbiety Zubrzyckiej z serii „Bezpieczne dziecko”. Publikacje te mają na celu chronić dzieci przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym.

W ramach zajęć przypominane były uczniom kwestie dotyczące Praw Dziecka oraz Praw Osób Niepełnosprawnych. Tematyka związana z zawiązywaniem relacji, miłością, emocjami, różnicami międzypłciowymi oraz zagrożeniami i dylematami jakie uczniowie mogą napotkać na co dzień. W ramach zajęć poruszane były także tematy: Dobre i złe sekrety, Po co się złościć, Powiedz komuś! Szeroko realizowane były kwestie bezpieczeństwa w sieci poprzez projekcję i komentarz filmów „3…2…1…Internet!” oraz pracę w książeczkach przygotowanych przez Fundację Orange Zuźka i Tunią poznają Internet.

Piątkowe spotkania z najstarszymi uczniami Zespołu Placówek Specjalnych są także pretekstem do projekcji ciekawych krótkometrażowych filmów z pouczającym przekazem np.: Motyli Cyrk Joshua Weigel poruszający problem braku akceptacji siebie oraz braku poczucia własnej wartości czy niemy, animowany film Paperman, który w humorystyczny sposób ukazuje, że w życiu powinniśmy korzystać z okazji jakie stawia przed nami los. Film ten zdobył Oscara w 2013 roku w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Spotkania są przestrzenią dla rozmowy na tematy bieżące oraz te nurtujące młodzież. Dają szansę dyskusji, przedstawienia własnego punktu widzenia, ale także wysłuchania opinii innych na dany temat. Zajęcia miały charakter warsztatowy i będą kontynuowane również w klasach młodszych.

 

Psycholog Pinkosz Zofia

Poprawiony: poniedziałek, 27 marca 2017 17:41